poniedziałek, 28 lipca 2008

Nowe prace Obeya


Shepard Fairey (Obey) po serii swoich „wyborczych” realizacji, wspierających Baracka Obamę i kilku kolejnych (dosyć słabych), w końcu wraca do formy. W sobotę pojawiła się druga grafika z serii Duality of Humanity . Grafiki są wzorowane na zdjęciach znanego amerykańskiego fotoreportera wojennego Ala Rockoffa, który fotografował wojnę w Wietnamie i zdawał relację z Kambodży, kiedy reżim Czerwonych Khmerów dokonywał masowych mordów.
Shepard uważa, że grafiki inspirowane jego zdjęciami doskonale pasują do dzisiejszych czasów i obrazują nie tylko to, co ludzie czuli podczas wojny w Wietnamie, ale też to, jaki mają stosunek do tego co dzieje się dzisiaj w Iraku.




Zosen


Zosen urodził się w Buenos Aires, a swoje pierwsze tagi na ulicy zrobił w wieku 11 lat. W 1990 zamieszkał w Barcelonie. Przeszedł długą drogę od klasycznego graffiti, do kolorowych murali pełnych symboliki. W swoich pracach często porusza problemy społeczne, polityczne, wykorzystuje symbole różnych kultur i religii. Od 2001 do 2005 roku był częścią ONG CREW, zresztą do tej pory często razem pracują. Nazwa wzięła się z żartu. ONG oznacza Non-Governmental Organization a oni zamienili to na Ovejas NeGras (czarna owca), bo jak Zosen mówi tak właśnie wtedy czuli swoje relacje z graffiti i światkiem sztuki ulicy. Ekipa ONG jest wymieniana w książce Nicholasa Ganzy i Tistiana Manco Świat Graffiti, ktorą od niedawna jest do kupienia w polskich księgarniach.












sobota, 26 lipca 2008

Faile

Faile to kolektyw trojga artystów, który powstał w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych. Tworzą go Patrick McNeil (Canada), Patrick Miller (USA) i Aiko Nakagawa (Japonia).




Chłopcy poznali się już w szkole średniej, potem dołączyła do nich Aiko. Razem zaczęli na ulicach New York rozwieszać plakaty. Na początku swojej działalności nazywali sie „Alife”, jednak szybko odkryli, że na Lower East Side jest sklep o takiej samej nazwie i wiedzieli, że będą musieli wymyślić coś innego. Świetną ku temu okazją stał się czas spędzony razem w areszcie, kiedy podczas pracy na ulicy zatrzymała ich policja. Poprzestawiali litery w słowie i w ten sposób powstał „Faile”.



Faile dużo podróżowali, a tam gdzie sie pojawiali zaznaczali swoja obecność. Biorąc przykład z Obeya, stwierdzili że przede wszystkim muszą pokazywać swoje prace gdzie się da i zbudować swoją „markę”. Byli w Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Berlinie, Barcelonie, Kopenhadze, Tokio. Bardzo szybko odkryli, że używanie techniki szablonu daje im dużo większe możliwości, niż rozklejanie plakatów, że dzięki temu są dużo bardziej mobilni i że lepiej jest swoje obrazy umieszczać bezpośrednio na ścianie również ze względu na trwałość.



W ich pracach widać wpływ różnych kultur, każde z nich wniosło do projektu coś zupełnie innego. Ich inspiracje to komiksy, pulp fiction, pop kultura, a nawet reklamy w Yellow Pages.



Artyści używają wielu technik i eksperymentują z ich nawarstwianiem. Nie ograniczają się tylko do tworzenia na ulicy, ale ich prace zostały już dawno zauważone i docenione również przez galerie.




Swoje płótna i screenprinty nie tylko sygnują, ale zawsze też ręcznie piszą na nich datę „1986”, która ma przypominać o katastrofie Challengera, który rozbił się z siedmioosobową załoga 73 sekundy po starcie.


wtorek, 22 lipca 2008

OUT OF STH cd.

W uzupełnieniu wczorajszej notki publikujemy zdjęcia, które otrzymalismy od Dwaesha, dokumentujące kolejną odsłonę jego akcji Reakcja na szarość dnia, która miała miejsce przed i w trakcie trwania wernisażu wystawy OUT OF STH. Wrocław się bawi.






Artyści zewnętrzni. OUT OF STH.

Od piątku we Wrocławiu można już oglądać wystawę Artyści zewnętrzni. OUT OF STH. To pierwsza w Polsce tak duża i tak spektakularna wystawa street artu. Najmocniejsze akcenty wystawy to prace Blu, Remeda i Petera Fussa. Uwagę zwracają też obrazy Joe83. Kuratorami wystawy są Joanna Stembalska i Sławek ZBK Czajkowski. Wystawa potrwa do 17.08. Organizatorzy zapowiadają publikacje albumu w dniu finisażu.



Blu


Peter Fuss


FRM-kid + Remed + Zbiok


Remed


108


ZBK




Remed


Peter Fuss


Flying Fortress



JOE83


M-city


Samuel François


BeeFree


PMH


Truth


Wojciech Gilewicz


Niewidzialne Miasto


środa, 9 lipca 2008

Album Blu

Już w przyszłym tygodniu każdy, kto wybierze się na wystawę do wrocławskiego BWA, będzie miał możliwość zobaczenia na żywo prac Blu, niezwykle popularnego i niezwykle pracowitego artysty. Ci, którym do Wrocławia nie jest po drodze, mogą już kupić album Blu.




Album ukazał się nakładem Studio Cromie, zawiera prace z lat 2004-2007, 160 stron, twarda oprawa, cena 24 euro.
A poniżej zdjęcia prac, jakie Blu zrealizowal w ciagu ostatnich kilku (!) tygodni.