sobota, 26 lipca 2008

Faile

Faile to kolektyw trojga artystów, który powstał w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych. Tworzą go Patrick McNeil (Canada), Patrick Miller (USA) i Aiko Nakagawa (Japonia).
Chłopcy poznali się już w szkole średniej, potem dołączyła do nich Aiko. Razem zaczęli na ulicach New York rozwieszać plakaty. Na początku swojej działalności nazywali sie „Alife”, jednak szybko odkryli, że na Lower East Side jest sklep o takiej samej nazwie i wiedzieli, że będą musieli wymyślić coś innego. Świetną ku temu okazją stał się czas spędzony razem w areszcie, kiedy podczas pracy na ulicy zatrzymała ich policja. Poprzestawiali litery w słowie i w ten sposób powstał „Faile”.Faile dużo podróżowali, a tam gdzie sie pojawiali zaznaczali swoja obecność. Biorąc przykład z Obeya, stwierdzili że przede wszystkim muszą pokazywać swoje prace gdzie się da i zbudować swoją „markę”. Byli w Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Berlinie, Barcelonie, Kopenhadze, Tokio. Bardzo szybko odkryli, że używanie techniki szablonu daje im dużo większe możliwości, niż rozklejanie plakatów, że dzięki temu są dużo bardziej mobilni i że lepiej jest swoje obrazy umieszczać bezpośrednio na ścianie również ze względu na trwałość.W ich pracach widać wpływ różnych kultur, każde z nich wniosło do projektu coś zupełnie innego. Ich inspiracje to komiksy, pulp fiction, pop kultura, a nawet reklamy w Yellow Pages.Artyści używają wielu technik i eksperymentują z ich nawarstwianiem. Nie ograniczają się tylko do tworzenia na ulicy, ale ich prace zostały już dawno zauważone i docenione również przez galerie.
Swoje płótna i screenprinty nie tylko sygnują, ale zawsze też ręcznie piszą na nich datę „1986”, która ma przypominać o katastrofie Challengera, który rozbił się z siedmioosobową załoga 73 sekundy po starcie.


Brak komentarzy: