sobota, 10 stycznia 2009

Mark Jenkins

Mark Jenkins urodził się w 1970 w Stanach. Wymyślił własną technikę rzeźbiarską. Tworzy w przestrzeni miejskiej instalacje z taśmy klejącej. 

Mark "odkrył" swój sposób na robienie rzeźb kiedy był małym chłopcem i w czasie lekcji okleił taśmą klejąca ołówek. Nauczycielka zwróciła mu wtedy uwagę, żeby nie marnował tak taśmy. Zapomniał o tym, aż do czasu kiedy 20 lat poźniej uczył angielskiego w Rio de Janeiro. Miał wtedy bardzo dużo wolnego czasu i pewnego dnia z nudów postanowił zrobić z taśmy klejącej piłkę, tak dla zabawy, żeby mieć co podrzucać leżąc na sofie. Był na tyle zadowolony z wyniku, że postanowił zrobić dzbanek do kawy. Kilka miesięcy później oblepił taśmą wszystko, co było w mieszkaniu, ze sobą włącznie. 
Pierwszy raz Mark wyszedł ze swoją rzeźbą z domu w 2003. Była zbyt duża, żeby fotografować ją we wnętrzu, więc wyniósł ja na plażę.  

Unosząca się na wodzie rzeźba zainteresowała przechodniów. Od tej pory Mark zaczął umieszczać swoje rzeźby w przestrzeni publicznej. 
Mark stał się z czasem jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych artystów street artu. Jest reprezentowany przez londyńską galerię Lazaridusa. 

Swoje rzeźby pokazywał na całym świecie. Dwa lata temu był też w Polsce. 


Jenkins jeździ i prowadzi w różnych krajach warsztaty, na których uczy, jak z taśmy klejącej robić rzeźby. Techniki tej można też nauczyć się ze strony www.tapesculpture.org. 

Oficjalna strona artysty: www.xmarkjenkinsx.com.

1 komentarz:

Beata Buc pisze...

Hej, poleciłam twój artykuł na moim blogu. Napisalismy na ten sam temat :) http://przestrzen-miejska.blogspot.com/2012/06/leze-z-jenkinsem.html