sobota, 7 lutego 2009

JR w Kiberii

Najnowszy projekt JR'a, który pokazywaliśmy już podczas instalacji, w efekcie końcowym robi tak mocne wrażenie, że raz jeszcze wracamy do tego tematu.


Kiberia w Kenii to jeden z największych slamsów Afryki. JR odwiedził to miejsce pod koniec 2007 roku i sfotografował mieszkające tam kobiety. Teraz wrócił, aby zakończyć projekt. Niestety części ze sfotografowanych kobiet już nie zastał. Musiały opuścić slamsy podczas zamieszek, jakie wybuchły po wyborach w roku 2008. Te, które zostały pomagały JR'owi przy instalacji.


2000 metrów kwadratowych dachów zostało pokryte twarzami kobiet Kiberii. Użyty materiał jest wodoodporny i będzie chronił prowizoryczne domy przed ulewami w porze deszczowej. Zdjęcia na dachach można podziwiać z okien pociągów przebiegającej powyżej linii kolejowej i za pomocą Google Earth.
Przez Kiberię przynajmniej dwa rady dziennie przejeżdża pociąg. JR pokrył wagony oczami kobiet sfotografowanych w Kiberii, Brazylii, Indiach, Kambodży. Na zboczu przy torach wykleił na tablicach z falistej blachy dolne połowy twarzy. Oczy wyklejone na wagonach łączą się z dolnymi częściami twarzy w chwilach przejazdu pociągu. Robi Wrażenie!1 komentarz:

Anonimowy pisze...

zajebiste!