wtorek, 19 sierpnia 2008

Zbiok, Krik i Mela croppnięci.

Firma odzieżowa Cropp już po raz drugi wypuściła na rynek kolekcję ubrań z wzornictwem zaprojektowanym przez artystów street artu. Przypomnijmy, że w zeszłym roku na współpracę zgodzili się M-city i Inwazja, a tym razem korporacja kupiła projekty Zbioka, Krika i Meli. Od kilku dni kolekcję można już kupić w sklepach Croppa.Od dawna już trwa dyskusja na temat tego czy „prawdziwa” sztuka ulicy może być na sprzedaż. Najczęściej taką dyskusję zaczynają ci artyści, od których nikt nic nie chce kupować i bardzo mocno krytykują kolegów. Wytykana jest artystom, którzy zgodzili się na współprace z korporacją, podwójna moralność. Bo często swoimi pracami i postawą krytykują konsumpcjonizm, komercje, korporacjonizm, a bez oporów - za mniejszą lub większa stawkę - godzą się na współpracę z korporacją. Dyskusja, dyskusją, ale czy nie fajnie mieć na koszulce Zbioka i Krika?

Całą kolekcję można zobaczyć na stronie Croppa

Widzieliśmy, że ubranka sprzedają się bardzo dobrze. Są też czapki, torby i gadżety. Cropp rozdaje gratis vlepki, które można rozklejać na lodówkach, murach, lampach, w windach – ku chwale artystów i korporacji:)Na youtube znaleźliśmy krótkie animacje, które związane są z promocją kolekcji.

4 komentarze:

25h pisze...

oczywiście nie ma większego sensu dyskutować o tym czy mogą/powinni. warto byłoby się jednak przy okazji zastanowić co tu tak naprawdę jest sprzedawane/kupowane i na ile właściwie pokrywa się to z oczekiwaniami? ;)

na marginesie, symptomatyczny jest tutaj sposób "okopania" tematu przed ew. krytyką sprzedaży w ogóle - Najczęściej taką dyskusję zaczynają ci artyści, od których nikt nic nie chce kupować - czyli próba wartościowania przez pryzmat wyniku finansowego (co akurat nie tylko sztuce raczej rzadko robi dobrze).

..a wracając do tematu, może nie pędem, ale z przyjemnością nabędę jedna z krikowych koszulin i puszczę nią oko do tych co wiedzą - niszcz system, albo przynajmniej testuj (c.d.n.? :)

kaszel pisze...

Nie jest to próba wartościowania, ani okopanie przed ewentualną krytyką sprzedaży. To tylko stwierdzenie smutnego faktu. Jesteśmy bardzo ciekawi takiej krytyki. Chociaż argumenty w takich dyskusjach wciąż są te same... niestety...

I bardzo interesujące jest co wg. ciebie tak naprawdę jest tu sprzedawane/kupowane. No i na ile pokrywa się z oczekiwaniami.

25h pisze...

to stwierdzenie smutnego faktu jest niczym innym, jak próbą dowartościowania gestu sprzedaży poprzez wywołanie domniemanej krytyki (sprzedaży "prawdziwej" sztuki, jako niesprzedawalnej ) i zdeprecjonowanie jej (jako zawistnej, prowadzonej przez tych, na których brak popytu). czyli dość przewrotnie, obrona tej właśnie niepowtarzalnej aury "autentyczności" - tego co wyróżnia wzornictwo zaprojektowane przez artystów street artu (i stanowi prawdopodobnie główną wartość dla korporacji!) oraz sama transakcja, jako wyraz sukcesu oraz potwierdzenie wartości w świecie, gdzie nikt na dużo subtelniejsze niż powyższe niuanse nie zwraca uwagi ;)

co do wspomnianego pokrywania się z oczekiwaniami - no właśnie.. miło by było trafić tu na coś więcej niż tylko sprawną realizację zlecenia i jedynie "fajny obrazek" ;)

Mariusz (m-city) Waras pisze...

Druga edycja bardziej ekspansywana, ale mi ciagle jszcze czegos brakuje.