czwartek, 18 września 2008

Banksy czy nie Banksy?

Jeżeli nie jesteś pewny, że Banksy którego kupiłeś lub zamierzasz kupić na e-bayu, jest oryginalny, mamy dobrą wiadomość. Możesz łatwo, prosto i przyjemnie, nie ruszając się z domu, sprawdzić to przez internet i uzyskać stosowny certyfikat autentyczności. Wystarczy wejść na stronę organizacji Pest Control , wypełnić dokładnie formularz, dołączyć zdjęcia, a oni sprawdzą czy twój Banksy jest autentyczny i wystawią ci na to papiery. Ostrzegamy również, że jeżeli nie masz stosownego certyfikatu, to coraz trudniej będzie ci sprzedać prace Banksyego, którą posiadasz. A już z cała pewnością nie uda ci się tego zrobić na żadnej poważnej aukcji.

Pest Control to organizacja działająca od stycznia tego roku, która została powołana do życia tylko po to, żeby sprawdzać autentyczność prac tego znanego brytyjskiego artysty. Na swojej stronie piszą, że do tej pory wśród prac, które dostali do zweryfikowania znalazło się 89 fałszywych prac zrobionych na ulicy i aż 137 sitodruków.

Postanowiliśmy sprawdzić jak bardzo są skuteczni w działaniu i wczoraj wysłaliśmy do nich formularz z zapytaniem o dwie prace, które rzekomo Banksy zrobił w Polsce. Już dziś otrzymaliśmy odpowiedź, jednoznacznie stwierdzającą, że obie prace nie wyszły spod ręki Banksyego.

Pierwsza z nich to ściana namalowana w tym roku w Poznaniu.
Druga to Napalm, który to zawisł na jednym z gdańskich billboardów w formie sporej wlepki, przy okazji zeszłorocznego Archipelagu Myśli.


Organizator Archipelagu Piotr Szwabe wszem i wobec ogłaszał, że zaprosił do Polski Banksyego. Czym entuzjazmował się swego czasu art.blox i co "łyknęła" nawet Gazeta Wyborcza:)


2 komentarze:

Mariusz (m-city) Waras pisze...

w jednym i drugim przypadku nie mialem watpliwosci co do braku autentycznosci. polska generalnie nie jest krajem interesujacym / waznym dla zagraniczniakow, byc moze dlatego ze nie ma u nas tak zwanej "sceny" ... wiele osob za granica zupelnie nie laczy mnie czy zbioka, innych z polska i zawyczaj jestemy h(p)oland ;-)

25h pisze...

odrobina sensacji - "Banksy odmówił potwierdzenia autentyczności pięciu swoich prac, które mają być wystawione w najbliższy weekend na aukcji w Londynie" / rp.pl