piątek, 25 kwietnia 2008

Blu w Tate

Włoski artysta Blu pochodzi z Bolonii i jest znany ze swoich gigantycznych murali, które często pokrywają elewacje całych budynków. Zaczął malować w 2000 roku, a teraz jego prace można znaleźć na całym świecie, między innymi w Brazylii, Hiszpanii, Anglii. Nie unika tematów politycznych, etnicznych, moralnych.

Od 23 maja do sierpnia tego roku będzie można oglądać jego pracę na fasadzie Londyńskiej Tate Modern.


Rozpisują się o tym wszystkie angielskie gazety. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie organizowane w Londynie przez państwową instytucję. Oprócz Blu, Tate Modern zaprosiło jeszcze pięciu artystów: Faile (Nowy Jork, USA); JR (Paryż, Francja); Nunca i Os Gemeos (Sao Paulo, Brazylia) i Sixeart (Barcelona, Hiszpania). Każdy dostanie do dyspozycji około 15 x12 m ściany. Kuratorem jest Cedar Lewisohn. Sponsorem całej imprezy Nissan.


Faile


JR


Nunca


Os Gemeos


Sixeart


Poza muralami warto wspomnieć o tworzonych przez Blu niesamowitych i pracochłonnych animacjach. Zamiast kartki papieru czy komputera używa w tym celu ścian i rzeczywistej przestrzeni. Wiemy, że nie wszystkim chce się odpalać filmy na youtubie, ale na obejrzenie tego na prawdę warto poświęcić chwilę czasu.W Tate Modern Blu będzie pracował nie tylko na fasadzie, ale już w tej chwili rozpozął prace nad animacją. Poniżej dwie fotografie z pracy nad realizowaną w Tate animacją.Brak komentarzy: